Prime Minister: Kazimiera Danutė PRUNSKIENĖ

  • Appointed as Prime Minister on 17 March 1990 upon Decision No. 1-35 of the Supreme Council
  • Dismissed from office on 10 January 1991 upon Decision No. 1-920 Supreme Council

Prime Minister's deputies:

  • Algirdas Mykolas BRAZAUSKAS
  • Romualdas OZOLAS

Ministers:

  • Minister of Economy Vytas NAVICKAS
  • Minister of Energy Vaidotas AŠMANTAS
  • Minister of Finance Romualdas SIKORSKIS
  • Minister of Culture and Education Darius KUOLYS
  • Minister of Natural Resources Romualdas KOZIROVIČIUS
  • Minister of Forestry Vaidotas ANTANAITIS
  • Minister of Industry Rimvydas JASINAVIČIUS
  • Minister of Trade Albertas Ambraziejus SINEVIČIUS
  • Minister of Communications Kostas BIRULIS
  • Minister of Health Care Juozas OLEKAS
  • Minister of Social Security Algis DOBROVOLSKIS
  • Minister of Construction and Urban Development Algimantas NASVYTIS
  • Minister of Transportation Jonas BIRŽIŠKIS
  • Minister of Justice Pranas KŪRIS
  • Minister of Foreign Affairs Algirdas SAUDARGAS
  • Minister of the Interior Marijonas MISIUKONIS
  • Minister of Agriculture Vytautas KNAŠYS

Prime Minister: Albertas ŠIMĖNAS

  • Appointed as Prime Minister on 10 January 1991 upon Decision No. 1-929 of the Supreme Council
  • Dismissed from office on 13 January 1991 upon Decision No. 1-937 of the Supreme Council

Ministers:

  • Minister of Economy Vytas NAVICKAS
  • Minister of Energy Vaidotas AŠMANTAS
  • Minister of Finance Romualdas SIKORSKIS
  • Minister of Culture and Education Darius KUOLYS
  • Minister of Natural Resources Romualdas KOZIROVIČIUS
  • Minister of Forestry Vaidotas ANTANAITIS
  • Minister of Industry Rimvydas JASINAVIČIUS
  • Minister of Trade Albertas Ambraziejus SINEVIČIUS
  • Minister of Communications Kostas BIRULIS
  • Minister of Social Security Algis DOBROVOLSKIS
  • Minister of Construction and Urban Development Algimantas NASVYTIS
  • Minister of Transportation Jonas BIRŽIŠKIS
  • Minister of Health Care Juozas OLEKAS
  • Minister of Justice Pranas KŪRIS
  • Minister of Foreign Affairs Algirdas SAUDARGAS
  • Minister of the Interior Marijonas MISIUKONIS
  • Minister of Agriculture Vytautas KNAŠYS

Prime Minister: Gediminas VAGNORIUS

  • Appointed as Prime Minister on 13 January 1991 upon Decision No. 1-938 of the Supreme Council
  • Dismissed from office on 21 July 1992 upon Decision No. 1-2752 of Supreme Council

Prime Minister's deputies:

  • Zigmas VAIŠVILA
  • Vytautas PAKALNIŠKIS, (concurrently held the office of the Minister of Justice till 23 July 1992)
  • Algis DOBROVOLSKAS, (concurrently held the office of the Minister of Social Security till 23 July 1992)

Ministers:

  • Minister of Economy Vytas NAVICKAS, from 30 May 1991 Albertas ŠIMĖNAS
  • Minister of Energy Vaidotas AŠMANTAS
  • Minister of Finance Elvyra Janina KUNEVIČIENĖ
  • Minister of Defence Audrius BUTKEVIČIUS
  • Minister of Culture and Education Darius KUOLYS
  • Minister of Forestry Vaidotas ANTANAITIS, from 23 January 1992 Jonas Rimas KLIMAS
  • Minister of Trade Albertas Ambraziejus SINKEVIČIUS (till 2 December 1991)
  • Minister of Trade and Natural Resources Vilius ŽIDONIS (from 3 October 1991)
  • Minister of Communications and Information Technology Kostas BIRULIS, from 4 December 1991 Alfredas Antanas Basevičius (temporary appointment)   
  • Minister of Construction and Urban Development Algimantas NASVYTIS
  • Minister of Transportation Jonas BIRŽIŠKIS
  • Minister of Health Care Juozas OLEKAS
  • Minister of International Economic Relations Vytenis ALEŠKAITIS
  • Minister of Foreign Affairs Algirdas SAUDARGAS
  • Minister of the Interior Petras VALIUKAS
  • Minister of Agriculture Rimvydas Raimondas SURVILA
  • Minister without Portfolio Aleksandras ABIŠALA

Prime Minister: Aleksandras Algirdas ABIŠALA

  • Appointed as Prime Minister on 21 July 1992 upon Decision No. 1-2769 of the Supreme Council
  • Dismissed from office on 26 November 1992 upon Decision No. 1-920 Supreme Council

Prime Minister's deputies:

  • Bronislovas LUBYS

Ministers:

  • Minister of Economy Albertas ŠIMĖNAS
  • Minister of Energy Vaidotas AŠMANTAS
  • Minister of Finance Audrius MISEVIČIUS
  • Minister of Defence Audrius BUTKEVIČIUS
  • Minister of Culture and Education Darius KUOLYS
  • Minister of Forestry Jonas Rimas KLIMAS
  • Minister of Communications and Information Technology Gintautas ŽINTELIS
  • Minister of Social Security Teodoras MEDAISKIS
  • Minister of Construction and Urban Development Algimantas NASVYTIS
  • Minister of Transportation Jonas BIRŽIŠKIS
  • Minister of Health Care Juozas OLEKAS
  • Minister of International Economic Relations Vytenis ALEŠKAITIS
  • Minister of Foreign Affairs Algirdas SAUDARGAS
  • Minister of the Interior Petras VALIUKAS
  • Minister of Agriculture Rimvydas Raimondas SURVILA
  • Minister without Portfolio Leonas KADŽIULIS
  • Minister without Portfolio Stasys KROPAS
  • Acting Minister of Trade and Natural Resources Romualdas RAMOŠKA
  • Acting Minister of Justice Zenonas JUKNEVIČIUS

Prime Minister: Bronislovas LUBYS

  • Appointed as Prime Minister on 12 December 1992 upon Decision No. 3
  • Dismissed from office on 10 March 1993 upon Decision No. 11

Ministers:

  • Minister of Economy Julius VESELKA
  • Minister of Energy Vaidotas AŠMANTAS
  • Minister of Finance Eduardas VILKELIS
  • Minister of Defence Audrius BUTKEVIČIUS
  • Minister of Culture and Education Dainius TRINKŪNAS
  • Minister of Forestry Jonas Rimas KLIMAS
  • Minister of Industry and Trade Albertas Ambraziejus SINEVIČIUS
  • Minister of Communications and Information Technology Gintautas ŽINTELIS
  • Minister of Social Security Teodoras MEDAISKIS
  • Minister of Construction and Urban Development Algirdas VAPŠYS
  • Minister of Transportation Jonas BIRŽIŠKIS
  • Minister of Health Care Vytautas KRIAUZA
  • Minister of Justice Jonas PRAPIESTIS
  • Minister of Foreign Affairs Povilas GYLYS
  • Minister of the Interior Romasis VAITIEKŪNAS
  • Minister of Agriculture Rimantas KARAZIJA
  • Minister without Portfolio for Local Authorities Algimantas MATULEVIČIUS

Prime Minister: Adolfas ŠLEŽEVIČIUS

  • Appointed as Prime Minister on 10 March 1993 upon Decree No. 11
  • Dismissed from office on 8 February 1996 upon Decree No. 830

Ministers:

  • Minister of Environmental Protection Bronius BRADAUSKAS
  • Minister of Economy Julius VESELKA, from 9 June 1994 Aleksandras VASILIAUSKAS, from 5 October 1995 Vytas NAVICKAS 
  • Minister of Energy Algimantas Vladas STASIUKYNAS, from 15 May Arvydas Kostas LEŠČINSKAS
  • Minister of Finance Eduardas VILKELIS, from 10 February 1995 Reinoldijus ŠARKINAS
  • Minister of Defence Audrius BUTKEVIČIUS, from 28 October 1993 Linas LINKEVIČIUS
  • Minister of Culture and Education Dainius TRINKŪNAS, from 15 November 1994 Juozas NEKROŠIUS
  • Minister of Forestry Gintautas KOVALČIKAS, from 9 June 1994 Albertas VASILAUSKAS
  • Minister of Industry and Trade Albertas Ambraziejus SINEVIČIUS, from 1 June 1993 Kazimieras Juozas KLIMAŠAUSKAS
  • Minister of Communications and Information Technology Gintautas ŽINTELIS
  • Minister of Social Security and Labour Mindaugas MIKAILA
  • Minister of Social Security Teodoras MEDAISKIS, from 20 October 1993 Laurynas Mindaugas STANKEVIČIUS, from 1 July 1994 became Minister of Public Administration Reforms and Local Authorities
  • Minister of Construction and Urban Development Algirdas VAPŠYS, from 3 February 1994 Julius LAICONAS
  • Minister of Transportation Jonas BIRŽIŠKIS
  • Minister of Health Care Jurgis BRĖDIKIS, from 10 November 1994 Antanas VINKUS
  • Minister of Education and Science Vladislavas DOMARKAS
  • Minister of Justice Jonas PRAPIESTIS
  • Minister of Foreign Affairs Povilas GYLYS
  • Minister of the Interior Romasis VAITIEKŪNAS
  • Minister of Agriculture Rimantas KARAZIJA, from 26 September 1994 Vytautas EINORIS

Prime Minister: Laurynas Mindaugas STANKEVIČIUS

  • Appointed as Prime Minister on 23 February 1996 upon Decree No. 831
  • Dismissed from office on 19 November 1996 upon Decree No. 1110

Ministers:

  • Minister of Environmental Protection Bronius BRADAUSKAS
  • Minister of Energy Saulius Aloyzas Bernardas KUTAS
  • Minister of Finance Algimantas KRIŽINAUSKAS
  • Minister of Defence Linas LINKEVIČIUS
  • Minister of Culture Juozas NEKROŠIUS
  • Minister of Forestry Albertas VASILIAUSKAS
  • Minister of Industry and Trade Kazimieras Juozas KLIMAŠAUSKAS
  • Minister of Communications and Information Technology Vaidotas Blažiejus ABRAITIS
  • Minister of Social Security and Labour Mindaugas MIKAILA
  • Minister of Construction and Urban Development Aldona BARANAUSKIENĖ
  • Minister of Transportation Jonas BIRŽIŠKIS
  • Minister of Health Care Antanas VINKUS
  • Minister of Education and Science Vladislavas DOMARKAS
  • Minister of Justice Jonas PRAPIESTIS, from 23 April 1996 Albertas VALYS
  • Minister of Foreign Affairs Povilas GYLYS
  • Minister of Public Administration Reforms and Local Authorities Petras PAPOVAS
  • Minister of the Interior Virgilijus Vladislovas BULOVAS
  • Minister of Agriculture Vytautas EINORIS

Prime Minister: Gediminas VAGNORIUS

  • Appointed on 4 December 1996 by Decree No. 1127
  • Dismissed on 3 May 1999 by Decree No. 429

Ministers:

  • Minister of Environmental Protection Imantas LAZDINIS, from 25 March 1998 Algis ČAPLIKAS, from 6 May 1998 Minister of Environment, from 8 April 1999 Dainius LYGIS
  • Minister of Economy Vincas BABILIUS, from 19 December 1996 has become Minister of National Economy
  • Minister of Finance Rolandas MATILIAUSKAS, from 19 February 1997 Algirdas ŠEMETA
  • Minister of National Defence Česlovas STANKEVIČIUS
  • Minister of Culture Saulius ŠALTENIS
  • Minister of Industry and Trade Laima ANDRIKIENĖ, from 19 December 1996 till 25 March 1998 Minister of Economic Affairs
  • Minister of Communications and Information Technology Rimantas PLEIKYS, dismissed on 25 March 1998
  • Minister of Social Security and Labour Irena DEGUTIENĖ
  • Minister of Construction and Urban Development Algis ČAPLIKAS, from 25 March 1998 has become Minister of Environmental Protection, from 6 May 1998 till 5 March 1999 - Minister of Environment
  • Minister of Transport Algis ŽVALIAUSKAS, from 6 January 1999 Rimantas DIDŽIOKAS
  • Minister of Health Care Juozas GALDIKAS, from 25 March 1998 Mindaugas STANKEVIČIUS
  • Minister of Education and Science Zigmas ZINKEVIČIUS, from 1 May 1998 Kornelijus PLATELIS
  • Minsiter of Justice Vytautas PAKALNIŠKIS
  • Minister of Foreign Affairs Algirdas SAUDARGAS
  • Minister of Public Administration Reforms and Local Authorities Kęstutis SKREBYS
  • Minister of the Interior Vidmantas ŽIEMELIS, from 22 May 1998 Stasys ŠEDBARAS
  • Minister of Agriculture Vytautas KNAŠYS, from 19 December 1996 has become Minister of Agriculture and Forestry, from 6 May 1998 Minister of Agriculture Edvardas MAKELIS

Prime Minister: Rolandas PAKSAS

  • Appointed on 1 June 1999 by Decree No. 469
  • Dismissed on 27 October 1999 by Decree No. 652

Ministers:

  • Minister of Health Care Raimundas ALEKNA
  • Minister of Justice Gintaras BALČIŪNAS
  • Minister of Culture Arūnas BĖKŠTA
  • Minister of the Interior Česlovas BLAŽYS
  • Minister of Social Security and Labour Irena DEGUTIENĖ
  • Minister of Transport Rimantas DIDŽIOKAS
  • Minister of Public Administration Reforms and Local Authorities Sigitas KAKTYS
  • Minister of Finance Jonas LIONGINAS
  • Minister of Environment Danius LYGIS
  • Minister of Agriculture Edvardas MAKELIS
  • Minister of Economy Eugenijus MALDEIKIS
  • Minister of Education and Science Kornelijus PLATELIS
  • Minister of Foreign Affairs Algirdas SAUDARGAS
  • Minister of National Defence Česlovas Vytautas STANKEVIČIUS

Prime Minister: Andrius Kubilius

  • Appointed on 3 November 1999 by Decree No. 657
  • Dismissed on 9 November 2000 by Decree No. 1076

Ministers:

  • Minister of Health Care Raimundas ALEKNA
  • Minister of Justice Gintaras BALČIŪNAS
  • Minister of Culture Arūnas BĖKŠTA
  • Minister of the Interior Česlovas BLAŽYS
  • Minister of Social Security and Labour Irena DEGUTIENĖ
  • Minister of Transport Rimantas DIDŽIOKAS
  • Minister of Public Administration Reforms and Local Authorities Jonas RUDALEVIČIUS
  • Minister of Finance Vytautas DUDĖNAS
  • Minister of Environment Danius LYGIS
  • Minister of Agriculture Edvardas MAKELIS
  • Minister of Economy Valentinas MILAKNIS
  • Minister of Education and Science Kornelijus PLATELIS
  • Minister of Foreign Affairs Algirdas SAUDARGAS
  • Minister of National Defence Česlovas Vytautas STANKEVIČIUS

Prime Minister: Rolandas Paksas

  • Appointed on 27 October 2000 by Decree No. 469
  • Dismissed on 20 June 2001 by Decree No. 652

Ministers:

  • Minister of Health Care Vinsas JANUŠONIS, from May 15 2001 Konstantinas Romualdas DOBROVOLSKIS
  • Minister of Justice Gintautas BARTKUS
  • Minister of Culture Gintautas KĖVIŠAS
  • Minister of the Interior Vytautas MARKEVIČIUS
  • Minister of Social Security and Labour Vilija BLINKEVIČIŪTĖ
  • Minister of Transport Gintaras STRIAUKAS, from January 24 2001 Dailis Alfonsas BARAKAUSKAS
  • Minister of Finance Jonas LIONGINAS
  • Minister of Environment Henrikas ŽUKAUSKAS
  • Minister of Agriculture Kęstutis KRISTINAITIS
  • Minister of Economy Eugenijus MALDEIKIS, from February 2001 Eugenijus GENTVILAS
  • Minister of Education and Science Algirdas MONKEVIČIUS
  • Minister of Foreign Affairs Antanas VALIONIS
  • Minister of National Defence Linas LINKEVIČIUS

Prime Minister: Algirdas Mykolas Brazauskas

  • Appointed on 4 July 2001 by Decree No. 1405
  • Dismissed on 15 December 2004 by Decree No. 170

Ministers:

  • Minister of Health Care Konstantinas Romualdas DOBROVOLSKIS, from March 10 2003 Juozas OLEKAS
  • Minister of Justice Vytautas MARKEVIČIUS
  • Minister of Culture Roma DOVYDĖNIENĖ (ŽAKAITIENĖ)
  • Minister of the Interior Juozas BERNATONIS, from May 13 2003 Virgilijus Vladislovas BULOVAS
  • Minister of Social Security and Labour Vilija BLINKEVIČIŪTĖ
  • Minister of Transport Zigmantas BALČYTIS
  • Minister of Finance Dalia GRYBAUSKAITĖ, from May 4 2004 Algirdas BUTKEVIČIUS
  • Minister of Environment Arūnas KUNDROTAS
  • Minister of Agriculture Kęstutis KRISTINAITIS, from October 3 2001 Jeronimas KRAUJELIS
  • Minister of Economy Petras ČĖSNA
  • Minister of Education and Science Algirdas MONKEVIČIUS
  • Minister of Foreign Affairs Antanas VALIONIS
  • Minister of National Defence Linas LINKEVIČIUS

Prime Minister: Algirdas Mykolas Brazauskas

  • Appointed on 29 November 2004 by Decree No. 154
  • Dismissed on 1 June 2006 by Decree No. 640

Ministers:

  • Minister of Justice Gintautas BUŽINSKAS
  • Minister of Social Security and Labour Vilija BLINKEVIČIŪTĖ
  • Minister of Health Žilvinas PADAIGA
  • Minister of Culture Vladimiras PRUDNIKOVAS
  • Minister of Agriculture Kazimiera Danutė PRUNSKIENĖ
  • Minister of National Defence Gediminas KIRKILAS
  • Minister of Finance Algirdas BUTKEVIČIUS, from May 13 2005 Zigmantas BALČYTIS
  • Minister of Economy Viktoras USPASKICH, from June 29 2005 Kęstutis DAUKŠYS
  • Minister of the Interior Gintaras Jonas FURMANAVIČIUS
  • Minister of Education and Science Remigijus MOTUZAS
  • Minister of Transport Zigmantas BALČYTIS, from June 10 2005 Petras ČĖSNA
  • Minister of Foreign Affairs Antanas VALIONIS
  • Minister of Environment Arūnas KUNDROTAS

Prime Minister: Gediminas Kirkilas

  • Appointed on 6 July 2006 by Decree No. 669
  • Dismissed on November 2008 by Decree No. 1K-1585

Ministers:

  • Minister of Environment Arūnas KUNDROTAS, from January 13 2008 Artūras PAULAUSKAS
  • Minister of Finance Zigmantas BALČYTIS, from May 16 2007 Rimantas ŠADŽIUS
  • Minister of National Defence Juozas OLEKAS
  • Minister of Culture Jonas JUČAS
  • Minister of Social Security and Labour Vilija BLINKEVIČIŪTĖ
  • Minister of Transport Algirdas BUTKEVIČIUS
  • Minister of Health Rimvydas TURČINSKAS, from July 14 2008 Gediminas ČERNIAUSKAS
  • Minister of Education and Science Roma ŽAKAITIENĖ, from May 27 2008 Algirdas MONKEVIČIUS
  • Minister of Justice Petras BAGUŠKA
  • Minister of Economy Vytas NAVICKAS
  • Minister of Foreign Affairs Petras VAITIEKŪNAS
  • Minister of the Interior Raimondas ŠUKYS, from December 17 2007 Regimantas ČIUPAILA
  • Minister of Agriculture Kazimira Danutė PRUNSKIENĖ

Prime Minister: Andrius Kubilius

  • Appointed on 28 November 2008 by Presidential Decree No. 1K-1611
  • Dismissed on 13 December 2012 by Presidential Decree No. XII-51

Ministers:

  • Minister of Environment Gediminas KAZLAUSKAS
  • Minister of Energy Arvydas SEKMOKAS (from 22 July 2009)
  • Minister of Finance Algirdas Gediminas ŠEMETA, from 3 July 2009 Ingrida ŠIMONYTĖ
  • Minister of National Defence Rasa JUKNEVIČIENĖ
  • Minister of Culture Remigijus VILKAITIS, from 2 July 2010 Arūnas GELŪNAS
  • Minister of Social Security and Labour Rimantas Jonas DAGYS, from 22 July 2009 Donatas JANKAUSKAS
  • Minister of Transport and Communications Eligijus MASIULIS
  • Minister of Health Algis ČAPLIKAS, from 1 March 2010 Raimondas ŠUKYS
  • Minister of Education and Science Gintaras STEPONAVIČIUS
  • Minister of Justice Remigijus ŠIMAŠIUS
  • Minister of Economy Dainius KREIVYS, from 17 March 2011 Rimantas ŽYLIUS
  • Minister of Foreign Affairs Vygaudas UŠACKAS, from 29 January 2010 Audronius AŽUBALIS
  • Minister of the Interior Raimundas PALAITIS, from 16 April 2012 Artūras MELIANAS
  • Minister of Agriculture Kazimieras STARKEVIČIUS

Prime Minister: Algirdas Butkevičius

  • Appointed on 26 November 2012 by Presidential Decree No. 1K-1283
  • Dismissed on 13 December 2016 by Presidential Decree No. 1K-830

Ministers:

  • Minister of Environment Valentinas MAZURONIS, from 16 July 2014 Kęstutis TREČIOKAS
  • Minister of Energy Jaroslav NEVEROVIČ, from 25 September 2014 Rokas MASIULIS
  • Minister of Finance Rimantas ŠADŽIUS, from 23 June 2016 Rasa BUDBERGYTĖ
  • Minister of National Defence Juozas OLEKAS
  • Minister of Culture Šarūnas BIRUTIS
  • Minister of Social Security and Labour Algimanta PABEDINSKIENĖ
  • Minister of Transport and Communications Rimantas SINKEVIČIUS
  • Minister of Health Vytenis Povilas ANDRIUKAITIS, from 17 July 2014 Rimantė ŠALAŠEVIČIŪTĖ, from 15 March 2016 Juras POŽELA
  • Minister of Education and Science Dainius PAVALKIS, from 2 June 2015 Audronė PITRĖNIENĖ
  • Minister of Justice Juozas BERNATONIS
  • Minister of Economy Birutė VĖSAITĖ, from 11 June 2013 Evaldas GUSTAS
  • Minister of Foreign Affairs Linas Antanas LINKEVIČIUS
  • Minister of the Interior Dailis Alfonsas BARAKAUSKAS, from 11 November 2014 Saulius SKVERNELIS, from 14 April 2016 Tomas ŽILINSKAS
  • Minister of Agriculture Vigilijus JUKNA, from 17 July 2014 Virginija BALTRAITIENĖ
Last updated: 25-06-2015