Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Nuo 2020 metų vaiko teisių apsauga bus efektyvesnė

Data

2019 11 15

Įvertinimas
0
LRVK_20191114_0032.jpg

Vyriausybės kanceliarijoje įvykusiame pasitarime, kuriam pirmininkavo Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis, atsakingų ministerijų, savivaldybių ir kitų valstybės institucijų, nevyriausybinių organizacijų atstovai aptarė nuo 2020 m. sausio 1 d. įsigaliosiančių Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo ir su juo susijusių įstatymų pakeitimų įgyvendinimą.  

Šiais pakeitimais siekiama efektyviau ginti vaikų teises, nepaneigiant kiekvieno vaiko prigimtinės teisės augti biologinėje šeimoje. Vaiko paėmimas iš tėvų bus įmanomas tik tuomet, jeigu nustačius vaiko apsaugos poreikį ir pritaikius laikinąją priežiūrą bei suteikus pagalbą, situacija nesikeis arba blogės, o tėvai nenorės keisti savo elgesio. Siekiama suteikti efektyvesnę ir operatyvią pagalbą šeimoms, o įvairios tarnybos galės susitelkti reaguojant į atskirus atvejus bei sprendžiant konfliktines situacijas.   

Nuo kitų metu nebeliks grėsmės vaikui lygių nustatymo,  bus pereita prie vaiko ir šeimos poreikių vertinimo. Jeigu šeimai ar vaikui bus nustatomas pagalbos poreikis, tuomet savivaldybė teiks pagalbą. Jeigu vaiko teisių apsaugos specialistai nustatys vaikui apsaugos poreikį, tuomet pirmiausia bus taikomas naujas laikinosios priežiūros institutas – vaikas iš tėvų nebus paimamas, bet saugumas bus užtikrinamas padedant giminaičiams, artimiems asmenims ar perkeliant vaiką su tėvais, vienu iš tėvų į krizių centrą. Policijos pareigūnai, vykstantys į įvykio vietą, turės būti įgiję reikiamas darbo su vaikais kompetencijas pvz.: psichologinės žinios, bendravimo su vaikais būdai.

Nuo 2020 metų, įsigaliojus Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo pakeitimams,  vaiko tėvai ar atstovai, kai teismas nagrinės bylą dėl leidimo paimti iš jų vaiką ar kai spręs dėl jų valdžios apribojimo, turės teisę gauti antrinę teisinę pagalbą, nevertinant jų  turto ar pajamų. Civilinio proceso kodekse numatyta, kad teismui nagrinėjant bylą dėl leidimo paimti vaiką, vaiko atstovams pagal įstatymą privalomai atstovaus advokatas.

Pasitarimo metu konstatuota, jog atsakingos už  vaiko teisių apsaugą institucijos turi laiku parengti ir patvirtinti būtinus teisės aktus, užtikrinti aktyvų bendradarbiavimą su savivaldybėmis ir kitomis suinteresuotomis institucijomis, tam, kad nuo 2020 metų įsigaliosiantys pakeitimai vaiko teisių apsaugos srityje būtų įgyvendinami sklandžiai.