Premjeras: daugelyje sričių tarp Baltijos šalių ir Lenkijos pasiekėme proveržį

Data

2018 03 09

Įvertinimas
2
LRVK_20180309_0057 (002).jpg

Šiandien (kovo 9 dieną) Vilniuje posėdžiavo Baltijos Ministrų Tarybos Ministrų Pirmininkų taryba bei vyko Baltijos šalių ir Lenkijos Ministrų Pirmininkų susitikimas. Premjeras Saulius Skvernelis pasveikino Latvijos premjerą Marį Kučinskį, Estijos premjerą Jürį Ratą ir Lenkijos premjerą Mateuszą Morawieckį vystant  sėkmingą bendradarbiavimą.  

„Džiaugiuosi intensyviu Baltijos šalių ir Lenkijos bendradarbiavimu. Per mažiau nei metus tai jau trečias mūsų šalių Ministrų Pirmininkų susitikimas. Džiugu, kad daugelyje sričių pasiekėme proveržį“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vykusiame Baltijos šalių ir Lenkijos Ministrų Pirmininkų susitikime aptartas Baltijos valstybių ir Lenkijos bendradarbiavimas plėtojant bendrus infrastruktūros projektus.

„Jau veikia elektros jungtis „LitPol Link“, po kelerių metų bus baigta Baltijos šalių dujų jungtis su Lenkija, iki 2023 metų Kauną ir Varšuvą sujungs modernus greitkelis. Sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais projektas – puikus sistemingo mūsų šalių bendradarbiavimo pavyzdys. Tikiu, kad galutinį sprendimą dėl sinchronizacijos priimsime šių metų birželį“, – sėkmingo bendradarbiavimo rezultatais džiaugėsi premjeras. 

S. Skvernelis pabrėžė, kad projektas „Rail Baltica“ tebėra Lietuvos prioritetas, daug dirbama, kad jis būtų įgyvendintas laiku (2026 m.). „Diskusijose dėl „Rail Baltica“ infrastruktūros valdymo manome, kad „Rail Baltica“ yra strateginė infrastruktūra ir turtas, kuris turėtų išlikti kontroliuojamas valstybių. Tai sąlygoja Lietuvos teisės aktai ir nacionalinio saugumo interesai“, – sakė premjeras. 

Ministrai Pirmininkai aptarė ir iššūkius derinant pozicijas Europos Sąjungos, Rytų kaimynystės ir saugumo srityse. Lietuvos premjeras atkreipė kolegų dėmesį į branduolinio saugumo situaciją regione, Astravo atominės elektrinės keliamą grėsmę regiono ir ES saugumui.

„Artėjant deryboms dėl naujos daugiametės finansinės programos, Lietuvai ypač aktualu užtikrinti pakankamą Ignalinos atominės elektrinės uždarymo, taip pat transporto ir energetikos infrastruktūros projektų finansavimą. Suprantame, kad derybos nebus lengvos dėl „Brexito“ ir kitų naujų aplinkybių ir poreikių. Būtina siekti, kad kitame finansavimo laikotarpyje būtų išlaikomas dėmesys Sanglaudos politikai, priimti sprendimai dėl tiesioginių išmokų žemės ūkiui sulyginimo su kitomis ES šalimis. Daugiau lėšų siūlome skirti ES išorės sausumos sienos apsaugai“, – kalbėjo S. Skvernelis spaudos konferencijoje po susitikimo su kolegomis.
Premjeras pabrėžė Lenkijos svarbą Baltijos oro policijos misijos rotacijoje ir kitose iniciatyvose bei žadėjo siekti tolesnio aktyvaus bendradarbiavimo kuriant bendrą regioninę oro gynybos architektūrą.

„Sutarėme, jog turime bendromis pastangomis siekti, kad ES Rytų partnerystės politika būtų toliau nuosekliai įgyvendinama. Tęsiame paramą Ukrainos, Gruzijos, Moldovos narystės ES perspektyvai. Nekeičiame savo pozicijų dėl sankcijų Rusijai. Aptarėme pagalbos Ukrainai iniciatyvą – „Europos planą Ukrainai“, prie kurios pakviečiau prisijungti Estijos, Latvijos ir Lenkijos vyriausybes“, – sakė Lietuvos premjeras.

Taip pat vizito metu Baltijos šalių premjerai M. Mažvydo bibliotekoje atidarė parodą, atspindinčią knygų leidybą tarpukario metu Baltijos šalyse „Bus uždrausta: Baltijos šalių knygos 1918–1940”.