Siekiama sudaryti palankesnes sąlygas neįgaliems asmenims tenkinti specialiuosius poreikius

Data

2017 11 29

Įvertinimas
1
Finansai atlyginimas.jpg

Vyriausybė teikia Seimui Neįgaliųjų socialinės integracijos ir susijusių įstatymų pataisas. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtomis pataisomis siekiama panaikinti didelius atotrūkius tarp neįgaliesiems skiriamų tikslinių kompensacijų ir diskriminacines nuostatas dėl amžiaus.

Numatoma keisti specialiųjų poreikių nustatymą ir tikslinių kompensacijų dydžius neįgaliesiems, o vietoj dviejų išmokų dydžių įvesti 4. Siūloma nustatyti 2 tikslinių kompensacijų lygius slaugomiems asmenims (291 eurų arba 213 euro) bei 2 priežiūros ir pagalbos išlaidų tikslinių kompensacijų lygius (123 eurų arba 67 eurų).

Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio iniciatyva įstatymų projektuose visos numatytos tikslinės kompensacijos padidintos 11,2 euro. Taip siekiama užtikrinti didesnes išmokas šiems asmenims.

Numatoma pratęsti galimybę šeimoms gauti lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensaciją, kai neįgaliam vaikui sukakus 18 metų ir toliau nepertraukiamai yra nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis.

Taip pat norima suteikti galimybę dėl tikslinės kompensacijos paskyrimo kreiptis ne tik neįgaliajam, bet ir jo sutuoktiniui, giminaičiui ar socialines paslaugas teikiančiam asmeniui bei sudaryti galimybę tikslines kompensacijas teikti ir nepinigine forma – asmeninio asistento, slaugos, transporto paslaugomis. Siūloma atsisakyti diskriminuojančių sąvokų „nedarbingas“ ir „iš dalies darbingas“.

Be kita ko pataisos numato nustatant specialiuosius poreikius, remtis ne tik medicininiais kriterijais, bet ir asmens savarankiškumo kasdienėje veikloje vertinimu. Šį vertinimą atliktų savivaldybių socialiniai darbuotojai.

Pakeitimai įsigaliotų nuo 2019 m. sausio 1 d., papildomų lėšų poreikis – apie 14 mln. eurų per pirmuosius metus.