Vyriausybė kreipsis į KT dėl galbūt diskriminacinės nuostatos

Data

2017 07 05

Įvertinimas
0
Teisingumas.jpg

Šiandien Vyriausybė nusprendė kreiptis į LR Konstitucinį Teismą (KT) dėl išaiškinimo, ar šalies įstatymuose įtvirtintas asmens, atlikusio karinę ar alternatyvią krašto apsaugos tarnybą, pirmumas darbo konkursuose prieš kitus kandidatus nėra diskriminacinis.

Tokia situacija kilo, kuomet konkurse į Vartotojų teisių apsaugos tarnybos vadovo pareigas trys pretendentai – du vyrai ir moteris – surinko vienodą balų skaičių. Pagal šiuo metu galiojančius Karo prievolės ir Valstybės tarnybos įstatymus, pirmumą konkursuose užimti pareigas turi tas, kuris atliko nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą arba bazinius karinius mokymus ar tarnavo alternatyviojoje krašto apsaugos tarnyboje.

Vyriausybės nuomone, toks reguliavimas galbūt prieštarauja Konstitucijai (29 str., diskriminacija lyties, neįgalumo atžvilgiu) ir taip ne tik pažeidžia konstitucinį teisinės valstybės principą, bet ir riboja piliečių teises.

„Kreipimasis į Konstitucinį Teismą yra vienintelis teisingas kelias išsklaidyti šias abejones. Iškilo situacija, kai galbūt kandidatė moteris išties yra diskriminuojama. Tokių atvejų tikriausiai jau buvo iki šiol ir tikrai bus ateityje, tad KT sprendimas padėtų kartą ir visam laikui įnešti aiškumą. Be to, dabartinis teisinis reguliavimas galbūt diskriminuoja ir kandidatuojančius neįgalius vyrus“, - sako premjeras S. Skvernelis.

Svarstoma, kad galbūt reikalingas kitoks teisinis reguliavimas, apibrėžiantis, kas turi pirmenybę situacijoje, kai keli pretendentai surenka vienodą balų skaičių.

„Puikiai suprantame karinės tarnybos reikšmę ir svarbą mūsų šaliai. Tai yra vienas didžiausių valstybės ir visos visuomenės prioritetų, ypač kalbant apie šiandienos situaciją regione bei visame pasaulyje. Tačiau negalime paminti žmonių teisių, kad asmuo be karinės tarnybos yra „prastesnis“ už tą, kuris tarnybą atliko“, - teigė premjeras S. Skvernelis.

Dauguma institucijų, su kuriomis buvo derintas nutarimo projektas, palaikė kreipimosi į KT iniciatyvą. Pažymėtina, kad ir Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba pateikė raštą, kuriame svarstoma, jog minėtas teisinis reguliavimas yra diskriminacinis.

 

Sekite Vyriausybės naujienas FACEBOOK ir TWITTER