BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


header image

Lietuva 2050

Valstybės pažangos strategija „Lietuva 2050“ (toliau – Strategija LT2050) – tai ilgesnės nei 20 metų trukmės strateginio lygmens dokumentas, kuris apibrėš Lietuvos pažangos viziją ir jai įgyvendinti skirtas valstybės vystymosi kryptis, siektinus socialinės, ekonominės ir aplinkos būklės pokyčius bei juos atspindinčius poveikio rodiklius. 

Strategijos rengimo priežastys

Strategijos LT2050 rengimą skatina ir kelios svarbios globalios priežastys. Nauja yra tai, kad rengimo metu numatoma derinti Lietuvos viešajame sektoriuje dar mažai taikomą ateities įžvalgų ir jau gerai įvaldyto strateginio planavimo metodus. Tuo siekiama išvengti linijinio mąstymo spąstų, kai dažniausiai galvojama, kad ateitis bus maždaug tokia pati kaip šiandiena, tik truputį geresnė, nors technologinė, socialinė, ekonominė, klimato ir geopolitinė kaita gali būti ne visada nuspėjama ir yra sparti kaip niekad anksčiau.

Pirma, dabartinis dinamiškas, sudėtingas ir neapibrėžtas pasaulis kasdien pateikia naujų iššūkių, prie kurių tenka prisitaikyti. COVID-19 pandemija iš esmės paspartino skaitmeninės transformacijos tendencijas verslo, valdymo, švietimo ir kitose gyvenimo srityse. Be to, Europos Komisijos vertinimu, pandemija pagilino nelygybę, paspartino hipersusietumo ir demografinio disbalanso tendencijas, aktualizavo atsparumo klausimus.

Antra, pažangių užsienio valstybių (Singapūro, Jungtinės Karalystės, Suomijos ir kt.) vyriausybės nuolat seka didžiąsias –  megatendencijas (angl. megatrends) technologijų, inovacijų ir kitose srityse ir atitinkamai pritaiko savo viešąją politiką. Šios megatendencijos – tai reikšmingi, globalūs, ilgalaikius pokyčius lemiantys veiksniai, kurie matomi jau dabar ir, tikėtina, veiks ateityje. Europos Komisijos Jungtinio tyrimų centro analitikai susistemino ir išskyrė visos Europos ateičiai reikšmingų 14 megatendencijų – kai kurias iš jų sustiprino COVID-19 pandemija.

Lietuvai reikia labiau atsižvelgti globalius ir spartesnius, nei manyta, klimato kaitos pokyčius, taip pat tarptautinių organizacijų (Jungtinių Tautų Organizacijos, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos ir kt.), kurių narė ji yra, keliamus prioritetus ir ilgalaikius įpareigojimus (siekiančius 2050 m.) savo narėms.

Šios priežastys verčia permąstyti ir įvertinti Lietuvai įtaką darančius globalius pokyčius, pasinaudoti žiniomis, informacija ir moksliniais tyrimais numatant Lietuvos ateities bei galimybių įvairovę, kurią galėtų kurti jos piliečiai.

Strategijos rengimas

Strategijos LT2050 rengimo procese ketinama derinti ateities įžvalgų ir strateginio planavimo metodus, bus siekiama į diskusijas įtraukti akademinę bendruomenę, asocijuotas struktūras, piliečius.

Numatoma Strategijos LT2050 įgyvendinimo trukmė – daugiau nei 20 metų (2024–2050 m.). Strategijos LT2050 projekto rengimo etapai suplanuoti nuo 2021 iki 2023 metų. Strategijos projektą numatoma parengti ir pateikti Lietuvos Respublikos Seimui iki 2023 m. kovo 10 d.

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-11-09