Briuselyje – baigiamasis Europos Konstitucijos svarstymas
Data
2003 12 15
Įvertinimas
Vertindamas Briuselyje vykstančias derybas Ministras Pirmininkas Algirdas Brazauskas pažymėjo, jog būsimoji Europos Konstitucinė sutartis žymi naują ir svarbų Europos Sąjungos raidos etapą. “Tai - bendrų Europos valstybėms ir tautoms vertybių išraiška, Europos ryškesnio vaidmens pasaulyje siekimas”, – sakė Ministras Pirmininkas.
Konstitucinės sutarties projektą parengė Konventas dėl Europos ateities. 2002 ir 2003 metais ES parlamentarus, Vyriausybių atstovus subūręs politinis forumas buvo atviras visų interesų demokratiškam atstovavimui. Visą šių metų rudenį vykusi ES Tarpvyriausybinė konferencija svarstė įvairius Konvento parengto Sutarties projekto patikslinimus. Preliminariai išspręsta nemažai svarbių klausimų – artėjama prie sutarimo dėl Europos saugumo ir gynybos politikos, taip pat dėl kai kurių ES institucinės sąrangos klausimų – pirmininkavimo Ministrų Taryboje, ES užsienio reikalų ministro.
Pirmininkaujančios Italijos pasiūlymai dėl Europos saugumo ir gynybos politikos juda visoms valstybėms priimtino kompromiso link. Pasak Premjero A.Brazausko, NATO buvo ir liks saugumo garantijų Europoje pagrindas. “Tačiau pripažįstame ir Europos karinių pajėgumų vystymo svarbą. Bendradarbiavimas karinėje srityje bus atviras šiam žingsniui pasirengusioms šalims. Lietuva jame dalyvaus pagal savo galimybes ir praktinę naudą”, – sakė Lietuvos Vyriausybės vadovas.
Preliminariai pritarta Lietuvos ir kitų valstybių siūlymui pereiti prie grupinio pirmininkavimo tvarkos, kai trys šalys pusantrų metų pirmininkauja Ministrų Taryboje, iš eilės pirmininkaudamos Bendrųjų reikalų tarybai. Pirmininkaujančių grupės bus sudarytos atsižvelgiant į ES politinę ir geografinę pusiausvyrą bei valstybių narių įvairovę.
Sutariama ir dėl ES užsienio reikalų ministro posto įsteigimo (jis būtų Europos Komisijos vicepirmininkas ir tuo pačiu Tarybos patikėtinis užsienio politikai) – tai svarbi naujovė, prisidėsianti prie ES užsienio politikos konsolidavimo ir Europos identiteto pasaulyje stiprinimo.
Tačiau iki sekmadienio lieka išspręsti daugiausiai diskusijų keliančius klausimus – dėl kvalifikuotos daugumos balsavimo Taryboje tvarkos ir Europos Komisijos sudėties. “Be abejonės, tai sudėtingi klausimai, tačiau kompromisams vietos yra. Esminis principas, kurio laikėmės ir laikysimės – valstybių lygybė” – pabrėžė Ministras Pirmininkas.
2003-12-12