BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Numatoma šešeriems metams atidėti akcizą elektros energijai

Data

2003 12 03

Įvertinimas
0
Nuo kitų metų gegužės Lietuvoje veiks su Europos Sąjungos teise suderintas Akcizų įstatymas, kuriame numatyti pereinamieji laikotarpiai dėl akcizų taikymo elektros energijai, akmens angliai, koksui, lignitui, orimulsijai, cigaretėms. Ateityje taip pat nebus taikomas akcizas buityje naudojamoms dujoms. Tokiems Finansų ministerijos siūlymams keisti ir papildyti Akcizų įstatymą šiandien pritarė Vyriausybė.
Pasak finansų viceministro Vito Vasiliausko, nors galiojantis Akcizų įstatymas įgyvendina daugumą ES reikalavimų, į jį neperkelti tie, kurių taikymas įmanomas tik Lietuvai tapus ES nare. „Be to, Lietuvoje kai kurių produktų akcizų tarifai yra mažesni negu ES nustatyti minimalūs tarifai, todėl mes privalome pasiekti jų lygį“,- sako viceministras.
Tačiau artimiausius kelerius metus akcizas nebus taikomas elektros energijai, akmens angliai, koksui, lignitui, orimulsijai, nors Europos Sąjungos direktyva dėl energijos produktų ir elektros apmokestinimo restruktūrizavimo įpareigoja tą daryti nuo kitų metų pradžios. „Europos Komisijai Lietuva pateikė prašymą pereinamajam laikotarpiui gauti, todėl projekte įrašyti minimalūs akcizo tarifai, kurie nei kitąmet, nei kelerius metus vėliau nebus taikomi“,- sako finansų viceministras Vitas Vasiliauskas.
Projekte numatyta, kad akcizas akmens angliai, koksui, lignitui bus taikomas nuo 2006 m., elektros energijai – nuo 2010 m., o orimulsijai iki 2016 m. būtų taikomas nulinis akcizų tarifas.
Tačiau gyventojams parduodami minėti produktai net ir po pereinamojo laikotarpio akcizu apmokestinami nebus, o verslo reikmėms naudojamiems bus taikomas 50 procentų mažesnis tarifas.
Be to, Finansų ministerija siūlo netaikyti akcizo elektros energijai, jeigu išlaidos jai viršija pusę gaminamo produkto savikainos.
Finansų ministerija primena, kad iki 2002 m. liepos 1 d. elektros energija Lietuvoje buvo apmokestinama akcizu – 1 proc. apmokestinamosios vertės. Reformavus akcizo mokesčio bazę, jau antri metai akcizas elektros energijai netaikomas.
Su ES teise visiškai suderintame Akcizų įstatymo projekte nuo akcizų už elektros energiją taip pat siūloma visiškai atleisti elektros energijos gamybai naudojamą energiją, elektros energiją, pagamintą naudojant atsinaujinančius energijos šaltinius, elektros energiją, tiekiamą asmenims, turintiems mokesčio administratoriaus leidimą įsigyti ją be akcizo ir kt.
Pagal projektą nuo 2004 m. gegužės 1 d. bus diferencijuotas akcizo tarifas variklių benzinui, priklausomai nuo švino kiekio jame. Bešviniam galios mažesnis tarifas – 1318 litų už toną, benzinui su švinu – 1934 litai už toną.
Siekiant priderinti galiojančius tarifus prie minimalių ES tarifų, nuo 45 iki 52 litų už toną bus kilstelėtas mazuto akcizas, nuo 80 iki 86 litų už toną – šildymui skirto buitinio krosnių kuro, nuo 30 iki 38 litų už kilogramą - cigarų ir cigarilių, nuo 30 iki 111 litų už kilogramą – rūkomojo tabako, nuo 1200 iki 3200 litų už grynojo etilo alkoholio hektolitrą – midaus trauktinių akcizas.
Automobilių transportui skirtų suskystintųjų dujų akcizas padidės nuo 378 iki 432 litų už toną. Tačiau gyventojų buityje naudojamos dujos nepabrangs – nuo akcizų bus atleidžiamos į buitinius balionus išpilstytos dujos, taip pat neišpilstytos, tiekiamos mokesčio administratoriaus nustatyta tvarka registruotiems vartotojams, pvz. asmenims, kurie užsiima dujų išpilstymu į balionus, grupinių įrengimų, per kuriuos naftos dujas gauna miesteliai, savininkai ir pan.
Projekte siūloma vartoti naujas registruoto ir neregistruoto prekybininko sąvokas. Pagal ES direktyvas, ne tik akcizais apmokestinamų prekių sandėliai, bet ir tokie prekybininkai turės teisę gauti iš kitos valstybės narės akcizais apmokestinamų prekių, kurioms taikomas akcizų mokėjimo laikino atidėjimo režimas.
Pagrindinis į įstatymo projektą perkeltas akcizinių prekių apmokestinimo principas - akcizai turės būti mokami toje šalyje, kurioje prekės faktiškai suvartojamos. Jeigu akcizai buvo sumokėti siuntėjo valstybėje, tai įrodžius, gavėjo šalis tą mokestį galės sugrąžinti, kad būtų išvengta dvigubo apmokestinimo.
Į įstatymo projektą įtrauktos procedūros, nustatančios, kaip bus apmokestinamos tarp ES valstybių gabenamos prekės Lietuvai tapus ES nare, taip pat nustatomos prekybą tarp valstybių narių vykdysiančių asmenų prievolės, kitos nuostatos.
Akcizų įstatymo pakeitimo įstatymo bei Akcizų įstatymo 3, 4, 8, 10,12, 33 ir 36 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymų projektai teikiami svarstyti Seime.

2003-12-03