BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Patvirtinta tarptautinių sankcijų įstatymo koncepcija

Data

2003 12 10

Įvertinimas
0
Ministrų kabinetas šiandien patvirtino Ekonominių ir kitų tarptautinių sankcijų įstatymo koncepciją.
Įstatymu bus siekiama sukurti efektyvų mechanizmą, kurio dėka Lietuva galėtų operatyviai įgyvendinti tarptautines sankcijas, privalomas pagal tarptautinius jos įsipareigojimus ir atitinkančias užsienio politikos interesus.
Nepakankamas arba netinkamas sankcijų taikymas gali sukelti sunkių ilgalaikių pasekmių Lietuvos Respublikai, pavyzdžiui, užtraukti kitų valstybių sankcijas, sutrukdyti tapti tarptautinių organizacijų ir sutarčių nare ir panašiai.
Todėl labai svarbu nustatyti tinkamą atsakomybę už šio įstatymo pažeidimus, kuri skatintų laikytis sankcijų režimo.
Sankcijų taikymas gali sukelti nuostolių ūkio subjektams, tačiau, atsižvelgiant į kitų valstybių praktiką, įstatymas nenumatys nuostolių, kuriuos gali patirti fiziniai ir juridiniai asmenys dėl sankcijų įvedimo, kompensavimo galimybės.
Įstatymas įtvirtins sankcijų skelbimo tvarką bei informavimo ir konsultavimo mechanizmą, kuris leis išvengti arba sumažinti daugumą nuostolių.
Būdama Jungtinių Tautų ir kitų tarptautinių organizacijų narė bei vykdydama savo tarptautinius įsipareigojimus, Lietuva privalo įgyvendinti šių organizacijų skelbiamas nekarines sankcijas prieš valstybes, neformalias organizacijas bei juridinius ir fizinius asmenis.
Be to, mūsų šalis, tapusi Europos Sąjungos nare, turės įgyvendinti Europos Sąjungos Tarybos priimtas bendras pozicijas ir bendrus veiksmus dėl sankcijų taikymo.
Tarptautinių organizacijų ir Europos Sąjungos skelbiamos sankcijos yra pagrindinis nekarinis poveikio instrumentas prieš valstybes, kurios remia terorizmą, kuriose yra pažeidinėjamos žmogaus teisės, vyksta etniniai ir religiniai konfliktai, taip pat prieš neformalias teroristines, agresyvias religines bei karines organizacijas ir prieš šių organizacijų narius.
Sankcijos yra politinių (oficialių vizitų draudimas, vizų bei kelionių apribojimai), diplomatinių (diplomatinių santykių apribojimas ar nutraukimas), prekybinių ir ekonominių (prekybos civilinėmis prekėmis ir ginklais embargai, ekonominės veiklos apribojimai) kontaktų draudimas, susisiekimo (geležinkelio, jūrų, oro, pašto, telegrafo, radijo) nutraukimas, finansinių srautų (kapitalo judėjimo ir mokėjimų apribojimai, sąskaitų įšaldymas) ir kultūros, sporto bei švietimo kontaktų apribojimas.
Jungtinių Tautų Organizacija, kitos tarptautinės organizacijos, taip pat Europos Sąjunga tarptautines sankcijas skelbia išnaudojusios visas diplomatinės gynybos priemones.


2003-12-10