BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Premjeras: Norvegija – svarbi Lietuvos ir esminė vertybinė ES partnerė

Data

2020 09 08

Įvertinimas
0
Norvegija.JPG

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis susitiko su Norvegijos Karalystės Ministre Pirmininke Erna Solberg ir aptarė dvišalius santykius, regioninį bendradarbiavimą, energetinio, ekonominio bendradarbiavimo ir kitus aktualius klausimus. 

Premjeras pabrėžė stiprėjantį Lietuvos ir Norvegijos, taip pat Šiaurės ir Baltijos šalių bendradarbiavimą NB8 formatu.

„Norvegija –  svarbi Lietuvos ir esminė vertybinė Europos Sąjungos (ES) partnerė bendroje ES užsienio ir saugumo politikoje. Lietuva itin vertina nuoseklią Norvegijos paramą tarptautiniuose forumuose suvaldant Astravo atominės elektrinės keliamas grėsmes“, - teigė Ministras Pirmininkas.

Saugumo srityje Lietuvos Vyriausybės vadovas padėkojo Norvegijos premjerei už karius, kurie vieni pirmųjų prisijungė prie NATO priešakinių pajėgų bataliono Lietuvoje, taip pat už reguliarų patruliavimą Baltijos oro policijos misijose. Norvegijoje pagamintos oro gynybos sistemos NASAMS – vienas iš svarbiausių Lietuvos kariuomenės modernizavimo projektų. Lietuva ir Norvegija yra atsakingos už NATO išorinės sienos kontrolę, todėl pasiūlyta stiprinti tarpusavio bendradarbiavimą. Toliau bus telkiamos pastangos užtikrinti taiką ir saugumą Baltijos jūros regione ir Arktyje.

Lietuvai užimant 11-ą vietą Pasaulio banko „Doing Business“ reitinge, premjeras Norvegijos Ministrei Pirmininkei pristatė mūsų šalies ekonomikos galimybes. Nepaisant COVID-19 epidemijos, Lietuva ir Norvegija turi vienus geriausių ekonomikos rodiklių Europoje, todėl Norvegijos verslas pakviestas investuoti Lietuvoje. Taip pat Vyriausybės vadovas pasiūlė stiprinti bendradarbiavimą gyvybės mokslų srityje.

Per susitikimą buvo aptarti ES kovos su klimato kaita planai. Sutarta stiprinti partnerystę atsinaujinančios energetikos ir aplinkosaugos srityje.

Norvegija yra viena svarbiausių Lietuvos energetinio saugumo partnerių. Pasidžiaugta, kad Norvegija – patikima Lietuvos partnerė gamtinių dujų sektoriuje. Einamaisiais metais net 80 proc. dujų mūsų šalį pasiekia iš Norvegijos. Lietuva kviečia atidaryti jūrų kelto liniją tarp Oslo ir Klaipėdos.

Žmogiškuosius tiltus tarp Lietuvos ir Norvegijos tiesia dešimtys tūkstančių lietuvių, kuriems Norvegija tapo antraisiais namais. Nuo praėjusių metų į Lietuvą imigruoja ir grįžta daugiau žmonių nei išvyksta. Lietuva dėkinga Norvegijos Vyriausybei už paramą ir dėmesį mūsų tautiečiams. Pasidžiaugta akivaizdžia bendradarbiavimo pažanga vaikų teisių apsaugos srityje, 2016 m. Norvegijai ratifikavus Hagos konvenciją. Vis dėlto neišspręstiems atvejams paprašyta parodyti dėmesį atsižvelgiant į Lietuvos piliečių argumentus ir teisėtus lūkesčius.

Per susitikimą aptarta situacija Baltarusijoje. Pasak S. Skvernelio, kaimyninės šalies vadovybės pareiškimai apie tariamą NATO karinį aktyvumą neturi jokio pagrindo. Baltarusijos žmones lydi smurtas, masiniai žmogaus teisių pažeidimai, rinkimų rezultatų klastojimai. Premjero teigimu, prieš 30 metų Norvegija ir kitos demokratinės valstybės padėjo pasauliui išgirsti mūsų laisvės balsą, todėl šiandien jaučiame pareigą paremti Baltarusijos žmonių siekius demokratiniu būdu spręsti dėl savo šalies ateities.