copyright

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Siūloma pradėti šalies vandens ūkio pertvarką

Data

2005 12 14

Įvertinimas
0
Vyriausybė pritarė Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymo bei jo įsigaliojimo ir įgyvendinimo įstatymo projektams ir teiks juos Seimui.
Priėmus siūlomą Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymą, būtų sudarytos sąlygos pradėti pertvarkyti šalies vandens ūkį ir iš esmės pagerinti jo padėtį. Pagal dabartinius rodiklius sveikatos ir aplinkos apsaugos reikalavimams vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo srityje įgyvendinti reikia apie 3105 mln. litų. Didžiausių investicijų vienam gyventojui reikia kaimo vietovėse ir mažuose miesteliuose. Beveik trečdalis Lietuvos gyventojų geria vandenį, išgaunamą iš negilių šachtinių šulinių, kurių apie 60 proc. yra neleistinai užteršti arba visiškai nekontroliuojami. Vandens tiekimo įmonės (savivaldybės) jau yra pasiskolinusios apie 400 mln. Lt ir kai kurios iš jų negali savarankiškai grąžinti skolų. Didžiųjų miestų vartotojų mokumas gerokai lenkia likusių šalies vartotojų mokumą, be to, didžiųjų miestų vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo ūkio plėtrai buvo skirta didelė valstybės ir užsienio šalių parama. Dėl gautos paramos, vartotojų mokumo ir savo dydžio didžiųjų miestų įmonės yra pajėgios įsisavinti ES paramą, toliau gerinti savo ūkio būklę ir įgyvendinti ES bei nacionalinius reikalavimus. Priešinga situacija yra daugelyje mažų įmonių, kurios eksploatuoja susidėvėjusią, neefektyvią infrastruktūrą, tiekia vartotojams reikalavimų neatitinkantį geriamąjį vandenį ir neleistinai teršia aplinką nuotekomis. Šios įmonės neturi jokių galimybių savarankiškai investuoti, o jų veiklos rodikliai ir būklė visiškai neatitinka reikalavimų ES paramai gauti. Valstybė negali toleruoti, kad valstybės ir ES parama būtų toliau naudojama didžiųjų įmonių būklei gerinti ir palikti likimo valiai įmones (gyvenamąsias teritorijas), kurios negali pasinaudoti tokia parama.
Todėl siūloma pradėti pertvarkyti šalies vandens ūkį stambinant tiekiančias geriamąjį vandenį ir teikiančias nuotekų tvarkymo paslaugas įmones. Viešojo vandens tiekimo teritorijos bus nustatytos vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros vystymo planuose, kuriuos rengs savivaldybės. Numatoma, kad savivaldybės teritorijoje vandenį tiektų vienas tiekėjas, parinktas konkurso būdu. Kainas viešiesiems vandens tiekėjams, suderinusiems jas su Valstybine kainų ir energetikos kontrolės komisija, tvirtintų savivaldybių tarybos.
Siūlomas Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymas užtikrintų, kad visoje šalies teritorijoje geriamojo vandens tiekimo bei nuotekų tvarkymo paslaugos atitiktų sveikatos ir aplinkos apsaugos reikalavimus, o jų kaina ir kokybė būtų priimtinos vartotojams. Taip pat būtų sudarytos galimybės plėtoti vandens ūkį, kad viešai tiekiamu geriamuoju vandeniu ir nuotekų tvarkymo paslaugomis galėtų apsirūpinti kuo daugiau Lietuvos gyventojų. Pertvarkant šalies vandens ūkį numatoma pasiekti , kad iki 2014 m. gruodžio 31 d. ne mažiau kaip 95 proc. kiekvienos savivaldybės gyventojų būtų aprūpinami viešojo vandens tiekėjo tiekiamu vandeniu ir nuotekų tvarkymo paslaugomis.

2005-12-14