copyright

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Valstybės įmonių indėlis į šalies biudžetą didėja, o informacija apie jų veiklą perkeliama į
elektroninę erdvę

Data

2011 12 28

Įvertinimas
0

Šiandien Vyriausybei pristatyta tarpinė devynių mėnesių valstybės valdomų įmonių (VVĮ) ataskaita, iš kurios matyti, kad įmonės sugebėjo efektyviau vykdyti savo veiklą, sumažino veiklos išlaidas, pagerino pelningumo rezultatus bei pervedė didesnes įmokas į šalies biudžetą. Iš viso valstybės valdomų įmonių portfelio pardavimo pajamos augo 4 proc. – iki 5,1 mlrd. litų. Grynasis pelnas šoktelėjo beveik du kartus – nuo 189 mln. iki 326 mln. litų. Rezultatų gerėjimą lėmė auganti ekonomika ir didėjantis įmonių veiklos efektyvumas.

Vertinant įmones atskirai, galima pasidžiaugti, jog AB Lietuvos paštas toliau sėkmingai tęsė sąnaudų optimizavimo politiką ir trečiąjį š. m. ketvirtį uždirbo 456 tūkst. litų pelno, nors prieš metus tuo pačiu laikotarpiu įmonė patyrė daugiau kaip 4 mln. litų nuostolių. AB „Lietuvos geležinkeliai“ per 9 mėn. uždirbo 157,6 mln. litų. grynojo pelno. Grynasis pelnas, skaičiuojamas vienai krovinio tonai, padidėjo 25 proc. – nuo 3,2 iki 4 litų.

Energetikos įmonių sektoriaus veiklos sąnaudos sumažėjo 12 proc. Tačiau dėl sumažėjusios elektros prekybos apimties energetikos sektoriaus įmonių grynasis pelnas sumažėjo 10 proc., palyginti su atitinkamu laikotarpiu 2010 m. Prastesnius rezultatus lėmė ir išaugusios gamtinių dujų ir elektros energijos įsigijimo kainos bei pasikeitusi įmonių konsolidavimo apskaitos politika.

Miškų urėdijų bendrosios sąnaudos, panaikinus turto ir žaliavos mokesčius, augo 13 proc. – nuo 93 iki 105 litų vienam kubiniam metrui medienos. Grynasis pelnas (panaikinus turto ir žaliavos mokesčius) išaugo nuo 23 iki 41 lito už parduotą kubinį metrą medienos (78 proc. augimas). Pelno augimui didžiausios įtakos turėjo 31 proc. išaugusios apvaliosios medienos kainos. Per 9 mėn. miškų urėdijos uždirbo 59 mln. litų. Prognozuojama, kad grynasis pelnas už visus 2011 m. sieks 61 mln. litų. t. y. per ketvirtąjį ketvirtį urėdijos uždirbs tik 1,7 mln. litų.

Šiandien Vyriausybės posėdžio metu buvo pristatytas interneto tinklalapis, kurį galima pasiekti adresu www.vvi.ukmin.lt. Tinklalapyje pristatoma ne tik reforma – jos tikslai, kryptys, atsakingos institucijos ir kitų šalių praktika – bet ir sudaryta galimybė susipažinti su visomis VVĮ – analizuoti jų finansinius ir veiklos rodiklius, gauti informaciją apie strateginius ir visuomeninius projektus ir kita. Tokiu būdu tęsiama skaidrumo praktika, o piliečiai skatinami domėtis jiems netiesiogiai priklausančių įmonių veikla ir rezultatais.

Didesnis skaidrumas, komercinių ir nekomercinių funkcijų atskyrimas, aiškūs tikslai bei nuosavybės ir reguliavimo funkcijų atskyrimas – tai keturios esminės VVĮ reformos kryptys, kuriomis siekiama, jog įmonės, valdančios 30 mlrd. litų turtą, veiktų efektyviai, taip gerindamos verslo aplinką ir tiesiogiai prisidėdamos prie šalies ekonominės gerovės.