BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Afganistano pajėgoms nepanaudotas lėšas Lietuva skirs Ukrainos reikmėms

Data

2022 10 05

Įvertinimas
0
Frame 28.jpg

Vyriausybė spalio 5 d. priėmė Krašto apsaugos ministerijos parengtą ir pateiktą protokolo projektą, kuriuo pasiūlyta susigrąžinti Lietuvos į Afganistano nacionalinių saugumo pajėgų (ANSP) patikos fondą pervestas ir nepanaudotas lėšas bei skirti jas pagalbai nuo Rusijos agresijos besiginančiai Ukrainai.

„Lietuva per NATO patikos fondą nuo 2015 m. iki 2021 m. pagal išgales kasmet rėmė Afganistano nacionalines saugumo pajėgas ir nuosekliai įvykdė visus savo įsipareigojimus. Dabar šios lėšos yra įšaldytos, todėl norime jas susigrąžinti ir skirti Ukrainai. Didesnę dalį likusių finansinių išteklių ketiname nukreipti paramai Ukrainos ginkluotoms pajėgoms – Lietuvoje pasiūtiems šiltiems drabužiams Ukrainos kariams įsigyti“, – sakė krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

Šiuo metu fonde yra Lietuvos sumokėti 2 milijonai 876 tūkstančiai JAV dolerių, iš kurių apie 2,15 mln. JAV dolerių galima susigrąžinti arba pervesti į kitus NATO fondus. Vėliau bus galima kreiptis ir dėl likusios sumos (apie 722,2 tūkst. JAV dolerių) perskirstymo – šią nepanaudotų fondo lėšų dalį nutarta 2023 metais pervesti į NATO Visapusiškos paramos Ukrainai paketo (angl. Comprehensive assistance package) fondo sąskaitą.

Lietuva, kaip ir kitos NATO sąjungininkės, prisidėjo prie Afganistano nacionalinių saugumo pajėgų patikos fondo išlaikymo ir kasmet skirdavo po 500 tūkst. JAV dolerių. Paskutinis pervedimas į fondą buvo atliktas 2021 m. pavasarį.

2021 m. vasarą Talibano pajėgos išvystė puolimą ir užėmė didžiuosius Afganistano Islamo Respublikos miestus, o rugpjūčio mėnesį perėmė ir sostinės Kabulo kontrolę. Afganistano Islamo Respublika buvo pervadinta Afganistano Islamo Emiratu, Afganistano nacionalinių saugumo pajėgų nebeliko, todėl fondas nustojo teikti paramą Afganistanui, o iki tol neišleistos lėšos buvo įšaldytos.