BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Ministrė Pirmininkė: draudimas konkurentams tartis dėl kainos neriboja nei asociacijų laisvės, nei galimybės dalyvauti teisėkūroje

Data

2023 01 12

Įvertinimas
0
_MG_7918.jpg

Vyriausybė visokeriopai skatina visų asociacijų veiklą atstovaujant narių interesus, juos ginant ir tenkinant kitus viešuosius interesus. Draudimas konkurentams tartis dėl kainos neriboja nei asociacijų laisvės, nei galimybės dalyvauti teisėkūroje, sakoma Ministrės Pirmininkės Ingridos Šimonytės atsakyme į asociacijų atstovų raštą, kuriuo sureaguota į Konkurencijos tarybos 2022 m. gruodžio 9 d. sprendimą. 

„Vyriausybės politika ir siekis užtikrinti tvarią teisėkūrą visuomet remiasi prielaida, kad verslo ar kitų bendrų interesų atstovavimas turi būti integrali tokios teisėkūros dalis. Tik girdėdami tų, kam bus skirtas kuriamas teisinis reguliavimas, balsą galime tikėtis kokybiško rezultato“, – sakoma Vyriausybės vadovės atsakyme. 

Jame pažymima, kad vien Vyriausybės kanceliarijoje iš didžiausių šalyje veikiančių asociacijų 2021 m. gauta 40 raštų su pastabomis ir pasiūlymais dėl įvairių teisės aktų projektų, 2022 m. gauti 44 raštai. Visi kreipimaisi atsakingai įvertinami ir aptariami Vyriausybės organizuojamose įvairių formų pasitarimuose. Kreipimųsi į ministerijas skaičius – kelis ar keliolika kartų didesnis, o tai patvirtina, kad esama veikiančių bendradarbiavimo teisėkūros srityje praktikų ir formų. 

Ne mažiau svarbu tai, kad bet kurios bendrijos ar asociacijos tikslai bei veikla neturi būti priešingi Konstitucijai ir įstatymams, o naudojimasis ūkinės veiklos laisve ir iniciatyva neturi kirstis su sąžiningos konkurencijos laisve, saugoma Konkurencijos įstatymo, suteikiančio įgaliojimus Konkurencijos tarybai tirti, ar ūkio subjektai nepažeidžia konkurencijos teisės reikalavimų ir taip apsaugoti sąžiningai konkuruojančius verslo subjektus bei vartotojus. Vienas kertinių tokios apsaugos reikalavimų – draudimas tartis dėl kainų ir jas derinti – yra aiškiai ir vienareikšmiškai įtvirtintas Europos Sąjungos ir Lietuvos teisėje. 

„Kviečiu visas asociacijas dar kartą įdėmiai susipažinti su Jūsų rašte nurodytu Konkurencijos tarybos sprendimu, kuriame, mano nuomone ir šiuo metu dar nesant jokio teisminio įvertinimo, nei asociacijų laisvė, nei jų galimybės dalyvauti teisėkūroje nėra kvestionuojamos“, – pažymi premjerė. 

Priduriama, kad šiame sprendime taip pat aiškiai išdėstyta, kad rinkos dalyviai nei tarpusavyje, nei per asociacijas jokiais būdais, procesais ar motyvais negali tartis dėl kainų bei kitų pirkimo ar pardavimo sąlygų.  

Tad šis sprendimas nesukuria teisinio netikrumo, kurį būtų reikalinga pašalinti teisėkūros priemonėmis, sakoma Ministrės Pirmininkės atsakyme. Pabrėžiama, kad Konkurencijos taryba yra savarankiška ir nepriklausoma valstybės įstaiga, įgyvendinanti valstybinę konkurencijos politiką, o Konstitucija bei įstatymai užtikrina ūkio subjektams, nesutinkantiems su jos vertinimu dėl konkurencijos taisyklių taikymo konkrečioje byloje, veiksmingą teisę ginti savo teises Lietuvos teismuose. 

Vyriausybės vadovė dėkoja asociacijoms už bendrą laišką svarbiu klausimu ir išreiškia lūkestį, kad asociacijos suras sprendimus, kaip tinkamai, be mažiausios rizikos, kad bus pažeistos įstatymų saugomos vertybės, ginti savo narių interesus visose teisėkūros stadijose.