BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Ministrė Pirmininkė Kopenhagos demokratijos susitikime: tai yra mūsų kartos „1938-ųjų akimirka“

Data

2022 06 10

Įvertinimas
0
LRVK20220610-15.jpg

Karą Ukrainoje pradėjęs Rusijos režimas siekia įrodyti nedemokratinės galios sistemos pranašumą prieš demokratinę, laukdamas Vakarų nuovargio ir pasidavimo Rusijos padiktuotomis sąlygomis, sakė Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė, penktadienį kalbėjusi kasmetiniame Kopenhagos demokratijos susitikime.

„Nieko nuostabaus, kad demokratiniais principais ir taisyklėmis grindžiama tarptautinė tvarka kelia grėsmę autokratams. Jų nuomone, pasaulio tvarka suskirstyta į įtakos sferas. Jie įveda tokias sąvokas kaip „suvereni demokratija“, „daugiapolis pasaulis“ ar reikalauja neprimesti „vakarietiškų vertybių“ siekdami paslėpti – nors gana nesėkmingai – norą pertvarkyti pasaulį taip, kad jis būtų saugus ir palankus autokratijai.  

Ekonominė priklausomybė – ar nuo Rusijos naftos ir dujų, ar nuo Kinijos tiekimo, technologijų ir investicijų, taip pat lengvas pasiekiamumas per socialinius tinklus ir propagandos priemonių piktnaudžiavimas žodžio laisve šiandien sudaro daug galimybių autokratiniams režimams panaudoti asimetrines priemones demokratijai pakirsti“, – savo kalboje sakė premjerė. 

Pasak I. Šimonytės, vertybinė laikysena politikoje nėra naiviai idealistinis požiūris – ji yra pragmatiška, nes tik aplinkoje, kurioje vyrauja pasitikėjimas ir taisyklėmis paremta tvarka, galime būti tikri dėl sąžiningumo ir taikos. Nuolaidžiavimo diktatoriams rezultatai šiandien akivaizdūs Ukrainoje, kurioje Rusija vykdo genocidinį karą, o kartu demonstruoja visuotinę panieką demokratijai. 

„Mums turėtų būti aišku, kad šiandien Ukrainoje bandomas demokratinio pasaulio patikimumas. Tai – mūsų kartos „1938 metų akimirka“. Tai yra kova tarp demokratijos ir autokratijos, tarp laisvės ir brutalios jėgos. Šiandien tai yra skiriamoji linija. Dar niekada po Antrojo pasaulinio karo ji nebuvo aiškesnė“, – kalbėjo Ministrė Pirmininkė. 

Siekiant padėti ukrainiečiams, būtina ir toliau išlaikyti netrūkinėjančią demokratijų vienybę, didinti ir spartinti sunkiosios ginkluotės tiekimą Ukrainai, griežtinti sankcijas Rusijai, įskaitant visišką atsiribojimą nuo jos energijos išteklių, o taip pat jos sąjungininkei Baltarusijai. Kita Europos demokratijų moralinė pareiga ir strateginis interesas – durų Ukrainai į Europos Sąjungą atvėrimas, suteikiant jai kandidatės statusą. 

Kaip kalbėjo premjerė, karas Ukrainoje yra dramatiškas, bet kartu ir lemiamas momentas būsimos pasaulio tvarkos ateičiai. 

„Kokią naują sistemą sukursime po Rusijos karo Ukrainoje? Ar tai bus sistema, kurioje agresorių pasmerks, bet taip pat leis pasilikti dalį užgrobtų žemių? Tik truputėlį. O rytoj galbūt dar truputėlį. Kokia gi pasaulio tvarka tai būtų? Šiandien mūsų demokratijos arsenalas yra stipresnis nei bet kada anksčiau. Tik mes jo iki galo neišnaudojame, tarsi bijotume savo pačių sėkmės“, – sakė I. Šimonytė. 

Visa Ministrės Pirmininkės I. Šimonytės kalba angliškai.