BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Premjerė: Lietuva pelnytai gali vadintis nenugludintu Europos žydų kultūros paveldo deimantu

Data

2022 09 29

Įvertinimas
0
LRVK20220929-25.jpg

Ketvirtadienį Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė lankėsi Kaune prasidėjusiame Litvakų kultūros forume – dvi dienas truksiančiame „Kaunas 2022“ programos renginyje, skirtame žydų kultūros paveldui Lietuvoje. Sveikinimo forumo dalyviams ir svečiams kalboje premjerė pažymėjo turtingos litvakų kultūros svarbą Lietuvos tapatybėje, pareigą puoselėti išlikusius šios kultūros daigus ir atminti skaudžią istoriją, skatinant pagarbą ir empatiją šiandien.

„Lietuvos žydai buvo ypač aktyvūs kuriant Lietuvos valstybingumą per visą mūsų istoriją. Tai mename, tačiau turime pripažinti, kad dar mažai domimės tuo, kas gyveno šalia mūsų, kokie tai buvo žmonės ir koks jų indėlis į Lietuvos kultūrinį, politinį ar ekonominį gyvenimą. 700 metų turtingos istorijos, šimtai ar net tūkstančiai žymių asmenybių, tarp kurių ir Nobelio premijos laureatai, ir Lietuvą pasaulyje garsinę menininkai, mąstytojai, mokslininkai, gydytojai, kitų sričių atstovai. Vienos garsiausių religinių mokyklų (ješivos) iki šiol vadinamos Lietuvos miestų ir miestelių vardais – nes būtent čia buvo pasaulinio lygio religiniai centrai, savo veiklą tęsiantys JAV, Izraelyje. O kur dar šimtai teatrų, literatūros ir meno būrelių, mokyklų, sinagogų, puošusių mūsų miestus ir miestelius“, – sakė Vyriausybės vadovė I. Šimonytė, pridūrusi, jog Lietuva pelnytai gali vadintis nenugludintu Europos žydų kultūros paveldo deimantu.

Pasak premjerės, kartu turime pripažinti, kad ateities nėra be istorijos pamokų įvertinimo. 

„Holokaustas – neapsakomai sunki trauma Lietuvai, kurios paliktas žaizdas jaučiame iki šiol. Mes ne tik fiziškai praradome svarbią dalį savęs, susijaukė ir mūsų savastis. Tai akivaizdu, kai prasideda svarstymai apie „mus“ ir „juos“, kai  didieji litvakų kūrėjai vis dar nėra vienareikšmiškai priimami kaip integrali Lietuvos kultūros istorijos dalis. Dauguma moksleivių puikiai žino M. K. Čiurlionio pavardę, bet nėra girdėję apie Jašą Heifetzą – o tai kone garsiausias pasaulyje XX amžiaus smuiko virtuozas, gimęs, vaikystę praleidęs ir pirmą kartą koncertavęs Lietuvoje“, – kalbėjo I. Šimonytė.

Premjerė pabrėžė, jog į neapykantą, smurtauti skatinantį mąstymą būtina reaguoti griežtai ir greitai – nereagavimas į antisemitizmo, ksenofobijos, homofobijos apraiškas yra ne tolerancija kitai nuomonei, o destruktyvių padarinių turintis bailumas.

„Dar vienas svarbus dalykas – nepakanka vien gedėti praradimų, būtina puoselėti, auginti, vertinti tuos daigus, kurie dar išlikę. Tik taip mūsų žodžiai apie skaudų praradimą įgis svorį ir įtaigumą. Todėl nuoširdžiai dėkoju forumo organizatoriams: jūs atliekate nepaprastai kilnią ir svarbią misiją – puoselėjate ir stiprinate litvakų ryšį su Lietuva“, – sakė Ministrė Pirmininkė.

Ministrės Pirmininkės I. Šimonytės globojamas Litvakų kultūros forumas – dalis šių metų Europos kultūros sostinės Kauno programos renginių, kelių dienų pasaulio litvakų ir kauniečių susitikimas, apimsiantis diskusijas su menininkais, mokslininkais ir kultūros pasaulio atstovais. Akademinių ir meninių pranešimų programą taip pat lydės koncertai, parodos ir spektakliai, skirti žydiškai atminčiai.