BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Premjerė: Lietuvos aplinkos sektorius saikingai progresyvus, bet pakankamai ambicingas

Data

2021 09 27

Įvertinimas
0
20210927_LRVK-L.Penek-1 1.jpg

Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė dalyvavo EBPO Lietuvos aplinkosaugos veiksmingumo vertinimo pristatyme MO muziejuje.

Pasak Vyriausybės vadovės, šiandienos susitikimas labai svarbus. Esame pasiryžę judėti žaliojo kurso kryptimi, tačiau pirmiausia labai svarbu įvertinti esamą situaciją, išgryninti tikslus ir sutarti dėl veiksmingiausių žingsnių tikslo link. Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija užbaigė Lietuvos aplinkosaugos veiksmingumo vertinimą. Tai svarbus atskaitos taškas.

„Lietuvos aplinkosaugos sektorių šiandien galima apibūdinti kaip saikingai progresyvų, bet pakankamai ambicingą. Galime pasidžiaugti, kad esame tarp labiausiai šiltnamio efektą sukeliančių dujų sumažinusių Europos Sąjungos valstybių narių, turime vieną efektyviausių užstato sistemų tarp EBPO šalių, atskyrėme vandens išteklių naudojimą nuo ekonomikos augimo, taip pasiekdami vieną esminių darnaus vystymosi rodiklių. Tačiau reikia pripažinti ir įsisenėjusias problemas: tik apie pusė vandens telkinių yra geros būklės, mūsų transporto sektorius, vertinant taršą, yra žemiau Europos Sąjungos vidurkio, vis dar naudojame pernelyg daug mineralinių trąšų“, – sakė premjerė.

EBPO ataskaita glaustai ir aiškiai apibūdina aplinkos politikos priemones bei jų efektyvumą ir pateikia vertingų rekomendacijų. I. Šimonytė pasidžiaugė, kad šios rekomendacijos ne tik nesikerta su dabartinės Vyriausybės programos nuostatomis, bet veikiau galima kalbėti apie EBPO ataskaitos ir Vyriausybės programos sinergiją.
Vyriausybės programos nuostatų įgyvendinimo plane numatyti ambicingi ir konkretūs žingsniai, kaip bus mažinama tarša, skatinamas žiedinės ekonomikos principas, saulės ir vėjo jėgainių integracija, transporto sektoriaus atnaujinimas. Ir tai tik kelios priemonės, kurias matome ir EBPO rekomendacijose.

Kalbėdama apie aplinkosaugą Lietuvoje, Vyriausybės vadovė akcentavo kelias priemones, kurios, nors iš pirmo žvilgsnio ir atrodo nedidelės, gali sukelti esminį pokytį.

 Lietuvoje vis dar turime ganėtinai seną automobilių parką ir atsiliekame nuo ES vidurkio [LT vidurkis – 13,9 metų, ES – 10,5 metų]. Svarbu jį atnaujinti ir sukurti žmonėms motyvacinę sistemą. Tam yra skirtas bendro bilieto projektas, viešojo transporto atnaujinimas, elektromobilių infrastruktūros plėtra, skirtingų rūšių transporto jungtys. Šiomis priemonėmis bus prisidedama prie vieno taršiausių sektorių atnaujinimo.

 Šiuo metu mineralinės trąšos, vis dar gausiai naudojamos žemės ūkyje, turi ypač destruktyvų poveikį Lietuvos vandens ištekliams ir Baltijos jūrai. Yra susidariusi paradoksali situacija, kai organinių trąšų naudojimas ribojamas, o mineralinių, kurios teršia aplinką kur kas labiau, – ne.

Atsigaunanti ekonomika ir didėjanti statybinių medžiagų kaina turėjo įtakos renovacijos proceso sulėtėjimui. Bet svarbu nenuleisti rankų ir tęsti renovaciją, peržiūrint iš esmės renovacijos procesą, pritaikant atsinaujinančius išteklius, labiau pritraukiant savivaldą ir pačius žmones. Maksimalus renovacijos proceso skaitmenizavimas prisidės prie strateginio tikslo įsibėgėti ir pasiekti 1 000 atnaujintų daugiabučių per metus.

„Taip pat noriu pabrėžti tikrai glaudų ir šiltą bendradarbiavimą su EBPO Generaliniu sekretoriatu. Tai leidžia operatyviai keistis informacija, konsultuotis ir kartu ieškoti geriausių sprendimų Lietuvai, pasitelkiant gerąją EBPO šalių praktiką. Gerbiami renginio dalyviai, linkiu įkvepiančios ir turiningos diskusijos, siekiant geros aplinkos būklės ir kartu įgyvendinant vieną pagrindinių žaliojo kurso tikslų – nepalikti nuošalyje nė vieno žmogaus ir nė vienos vietovės“, – pabrėžė Ministrė Pirmininkė I. Šimonytė.