BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Premjerė: Ukrainos atstatymas – iššūkis, kurio jokia šalis negalėtų ir neturėtų spręsti viena

Data

2022 07 12

Įvertinimas
0
LRVK20220712-1.jpg

Antradienį Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė tarė sveikinimo žodį Ekonomikos ir inovacijų ministerijos organizuotoje tarptautinėje konferencijoje „Rebuild Ukraine“, sutelkusioje politikus, ekspertus, nevyriausybinių organizacijų atstovus diskusijoms apie pagalbą Ukrainai ir Rusijos karo padarinių likvidavimą.

Kaip savo kalboje sakė premjerė, mūsų karta neįsivaizdavo tapsianti beprasmiško žiaurumo ir niokojimo liudininkais XXI amžiuje, pačiame Europos viduryje, tačiau karo akivaizdoje neturėjome prabangos leisti sau ilgam pasiduoti šokui ir nevilčiai. Ir pasiduota nebuvo.

„Vyriausybė, savivaldybės, verslas, nevyriausybinės organizacijos ir mūsų žmonės tiekė pagalbą, savanoriavo, priėmė karo pabėgėlius iš Ukrainos į mūsų šalį ir į savo namus. Mūsų karinė, humanitarinė ir finansinė pagalba Ukrainai tęsis tol, kol laimėsite šį karą. Ir tikiuosi, kad ji padės Ukrainai pasiekti pergalę greičiau. Nes čia, Lietuvoje, mes jaučiame jūsų skausmą ir švenčiame jūsų pergales, tarsi jos būtų mūsų pačių“, – sakė Ministrė Pirmininkė.

Vis dėlto net ir pergalės tokiame šiurpiame kare yra persmelktos kartėlio, regint įrodymus apie Rusijos įvykdytus karo nusikaltimus ir naikinimo mastą. Tačiau Ukraina, kaip pažymėjo premjerė, negali atidėti atstatymo darbų, kol pasieks galutinę pergalę – šalies atstatymas jau prasidėjo kiekviename iš priešo atkovotame žemės lopinėlyje.

„Balandžio pradžioje Kyjivo apylinkėse savo akimis regėjau, rodos, nesibaigiančias virtines namų be stogų ir su išdaužytais langais. Vaikščiojau tarp apokaliptinių Borodiankos griuvėsių. Tačiau gyvenvietė, galėjusi tapti miestu vaiduokliu, nė iš tolo į tokį nepanėšėjo. Mačiau dešimtis savanorių ir gelbėjimo tarnybų darbuotojų, kurie plyta po plytos valė griuvėsius, kad kuo greičiau prikeltų šį miestą“, – kalbėjo Vyriausybės vadovė.

Žmonėms grįžtant namo iš slėptuvių ir laikino prieglobsčio vietų savo šalyje ir užsienyje, Ukrainos žemės turi būti ir yra išminuojamos, atkuriamas vandens ir energijos tiekimas, atstatomi bent jau pagrindiniai keliai, tiltai ir geležinkelio jungtys, atidaromi vaikų darželiai, mokyklos ir ligoninės, remontuojami gyvenamieji namai, kad iki užslenkant žiemai žmonės turėtų būstą su stogu ir langais.

„Praėjusią savaitę Lugane vykusioje Ukrainos atstatymo konferencijoje Ukrainos Vyriausybė pristatė planą, kaip atkurti Ukrainos ekonomiką ir atstatyti išties europietišką, stipresnę, „žalesnę“, socialiai įtraukią ir klestinčią Ukrainą. Taip pat susitarėme dėl pagrindinių principų, kurių bus laikomasi vykdant atkūrimo procesą, pavyzdžiui, visiško skaidrumo ir atskaitomybės, didelio dėmesio reformoms, ypač toms, kurios priartintų Ukrainą prie narystės ES, Ukrainos lyderystės atstatymo procese ir svaraus, koordinuoto tarptautinių partnerių, taip pat suinteresuotųjų šalių iš Ukrainos, įskaitant savivaldybes, verslą, nevyriausybines organizacijas ir akademinę bendruomenę, įsitraukimo“, – kalbėjo Ministrė Pirmininkė.

Pasak premjerės, dabar Ukrainos, jos draugų ir partnerių, įskaitant ES ir Lietuvą, užduotis yra įrodyti, kad galime greitai pereiti – ir pereisime – nuo diskusijų prie šio plano ir principų įgyvendinimo drauge.