BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Pritarta patobulintam 2021 metų biudžeto projektui

Data

2021 05 14

Įvertinimas
1
Ekonomika 3.jpg

Vyriausybė pritarė Finansų ministerijos parengtam patobulintam 2021 metų valstybės biudžeto projektui, kuriame didžioji dalis lėšų numatyta koronaviruso pandemijos neigiamų padarinių valdymui.

Patobulintas biudžeto projektas parengtas, siekiant finansuoti naujai išryškėjusius ir ilgiau nei planuota trunkančius poreikius bei priemones, susijusias su COVID-19 padarinių mažinimu. Taip pat patobulintame projekte atsižvelgiama į „Naujos kartos Lietuva“ plano numatomas investicijas iš Europos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo fondo bei kitus finansinius valstybės ir jos gyventojų poreikius.

„Šiandien Vyriausybei pristatėme atnaujintą biudžeto projektą, kuriame didžiausias dėmesys skiriamas užsitęsusios pandemijos padariniams švelninti bei sukurti mechanizmus perėjimui į popandeminį etapą. Įsibėgėjusi vakcinacija ir artimiausio laikotarpio vakcinavimo planai suteikia vilčių, kad dar šiais metais grįšime į mums įprastą gyvenimo tempą“, – teigė finansų ministrė Gintarė Skaistė.  

Papildomos lėšos koronaviruso padarinių valdymui

„Atnaujintame biudžete daug lėšų skiriame socialinės ir sveikatos apsaugos sistemoms, kurios šiuo metu patiria didžiausią krūvį kovojant su COVID-19 pasekmėmis. Taip pat esame numatę lėšų medikų darbo užmokesčio priedams dėl COVID-19 apmokėti, pandemijos metu paveiktiems švietimo, transporto ir turizmo sektoriams“, – sakė G. Skaistė.

Iš viso patiksliname 2021 metų valstybės biudžeto projekte numatyta papildomai 731,7  mln. eurų įskaitant Europos Sąjungos ir kitos tarptautinės finansinės paramos lėšas.  COVID-19 priemonių finansavimui iš šių lėšų suplanuota skirti   581,3 mln. eurų.

Didžioji dalis šių lėšų, t. y. 265,3 mln. eurų, numatyti sveikatos apsaugos sričiai vakcinų ir vakcinacijos priemonių įsigijimui, sveikatos apsaugos priežiūros įstaigų darbuotojų užmokesčio priedams dėl COVID-19, vaistams, reikalingai įrangai bei laboratoriniams tyrimams.

Socialinei apsaugai suplanuota skirti 238,5 mln. eurų, kurie numatyti ligos, motinystės ir nedarbo socialiniam draudimui bei užimtumo priemonėms: prastovų subsidijoms, darbo paieškos ar ligos išmokoms ir išmokoms savarankiškai dirbantiems asmenims. Taip pat beveik 78 mln. eurų numatyta skirti kitoms institucijoms, dalyvaujančioms koronaviruso pandemijos valdyme.

Visuomenės poreikiai ir investicijos

Siekiant pagerinti situaciją labiausiai pažeidžiamoms visuomenės grupėms suplanuota papildomai lėšų universalioms vienišo žmogaus išmokoms mokėti (15,3 mln. eurų), neįgaliųjų įdarbinimo priemones finansuoti (2,4 mln. eurų).

Sutelkiant dėmesį į ekonomikos transformaciją užtikrinančias investicijas, patikslintame biudžeto projekte taip pat numatyta 149,3 mln. eurų „Naujos kartos Lietuva“ plano investicijoms bei elektroninėms mokslo duomenų bazėms prenumeruoti (5 mln. eurų).

Pajamų surinkimas – auga

2021 metų valstybės biudžeto pajamos patikslintame projekte, lyginant su praėjusių metų gruodį patvirtintu 2021 metų planu, didėja 0,7 proc., t. y. 58,7 mln. eurų.

Nors dėl geresnio nei tikėtasi darbo užmokesčio fondo ir BVP augimo pajamos auga sparčiau, tačiau dalį prieaugio sumažina verslui taikomos pagalbos priemonės: laikinos PVM lengvatos maitinimo, kultūros ir sporto sektoriams, vienkartinė galimybė 2020 metais nuostolį patyrusiam verslui jį kompensuoti 2019 metais deklaruotu pelno mokesčiu bei dar keturiems mėnesiams, iki rugpjūčio 31 d., pratęstas mokesčių atidėjimo COVID-19 pandemijos paveiktam verslui. Prognozuojama, kad bendrai dėl šių priemonių  valstybės biudžetas  2021 metais neteks apie 207,5 mln. eurų pajamų. Visgi, vidutiniu laikotarpiu šių mokestinių pagalbos priemonių poveikis pandemijos paveiktiems sektoriams padės greičiau grįžti į tvarų kelią.

 

Su patobulintu 2021 metų valstybės biudžeto projektu galite susipažinti ČIA.