BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Vyriausybė pritarė humanitarinės pagalbos skyrimui Rusijos terorą patiriančiai Ukrainai ir karo pabėgėlių priėmimui Moldovoje, pažeidžiamiems Afrikos ir Azijos regionams skirtai iniciatyvai „Grūdai iš Ukrainos“

Data

2022 11 30

Įvertinimas
0
Frame 28.jpg

Lietuva skirs 13 mln. eurų humanitarinės pagalbos paketui nuo Rusijos karo ir į civilinę infrastruktūrą nutaikyto teroro besiginančiai Ukrainai, o taip pat šio karo padarinius itin jaučiančiai ir daugybę karo pabėgėlių priėmusiai ir tebepriimančiai Moldovai. Trečiadienį Vyriausybės posėdyje pritarta Finansų ministerijos pateiktam nutarimo projektui, kuriuo 8 mln. eurų sumą numatoma skirti iš Vyriausybės rezervo, taip pat pritarta 5 mln. eurų skyrimui išlaidoms, susijusioms su dalyvavimu Pasaulio banko įkurto Ukrainos išlaisvinimo, atsigavimo, rekonstrukcijos ir reformų patikos fondo veikloje, apmokėti.

„Brutaliu teroru Rusija palieka milijonus ukrainiečių šaltyje ir tamsoje, naikindama civilių namus ir infrastruktūrą priverčia bėgti ieškant saugaus prieglobsčio. Šių Rusijos išpuolių padariniai peržengia ir Ukrainos sienas, kur labiausiai juos jaučia Moldova, suteikusi laikinus namus daugybei karo pabėgėlių, nepaisant jos pačios dėl karo patiriamų energetinių ir ekonominių iššūkių. Šis humanitarinės pagalbos paketas padės atliepti bazinius poreikius žmonių, kurie dėl karo prarado beveik viską. Lietuva taip pat finansiškai parems iniciatyvą „Grūdai iš Ukrainos“, prie kurios jungiasi ir kitos Ukrainos suburtos valstybės bei Europos Komisija. Kolektyvinėmis pastangomis siekiama atremti dar vieną cinišką Rusijos tikslą – naikinant ir vagiant Ukrainos grūdų atsargas, ilgą laiką blokavus jų eksportą per Juodosios jūros uostus, išprovokuoti didėjančią maisto stoką pasaulyje, priskiriant tariamą kaltę Vakarams ir Rusijai taikomoms sankcijoms. Iniciatyva leis sukaupti grūdų krovinius, kurie iškeliaus į labiausiai pažeidžiamas Afrikos ir Azijos šalis ir padės apsaugoti žmones nuo maisto trūkumo, o gautos lėšos liks Ukrainos biudžete ir leis tenkinti būtiniausius žmonių išgyvenimo poreikius“, – sakė Ministrė Pirmininkė.

Iš patvirtinto humanitarinės pagalbos paketo iniciatyvai „Grūdai iš Ukrainos“ numatoma skirti 2 mln. eurų. Ja siekiama prisidėti užtikrinant sklandų maisto tiekimą iš Ukrainos į pažeidžiamus regionus Afrikoje ir Azijoje. Šios Ukrainos Prezidento Volodymyro Zelenskio iniciatyvos tarptautiniame steigiamajame susitikime lapkričio 26-ąją, vizito Kyjive metu, dalyvavo Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.

4 mln. eurų iš šio paketo bus skiriami išlaidoms, susijusioms su dėl karo Ukrainoje namų netekusių ir šalies viduje perkeltų asmenų apgyvendinimu ir išlaikymu, taip pat išlaidoms Ukrainos energetikos infrastruktūrai, tapusiai tiksliniu Rusijos atakų taikiniu, atkurti.

Karo pabėgėlių priėmimui Moldovoje numatyta skirti kitus 2 mln. iš Vyriausybės trečiadienį patvirtintų lėšų humanitarinei pagalbai. Nuo Rusijos karinės invazijos pradžios Ukrainos kaimynė Moldova, atsižvelgiant į šalies gyventojų skaičių, priėmė daugiausiai karo pabėgėlių Europoje.

Trečiadienio posėdyje Vyriausybė taip pat pritarė 5 mln. eurų skyrimui Finansų ministerijai išlaidoms, susijusioms su Lietuvos dalyvavimu Pasaulio banko įkurto Ukrainos išlaisvinimo, atsigavimo, rekonstrukcijos ir reformų patikos fondo (angl. Ukraine Relief, Recovery and Reconstruction Trust Fund, URTF) veikloje, apmokėti. Suma skiriama iš valstybės vardu pasiskolintų lėšų.

Šis fondas skirtas Ukrainos atkūrimo ir rekonstrukcijos projektų finansavimui. URTF apims pasiruošimą rekonstrukcijos projektų įgyvendinimui (projektų planavimas ir prioritetizavimas, poreikių analizė) ir būtiniausių projektų šioje stadijoje įgyvendinimą (būtiniausios energetikos, transporto, socialinės infrastruktūros atkūrimą).