BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Vyriausybėje pritarta, jog paramos organizacijos prekes nukentėjusiems nuo karo Ukrainoje galėtų pirkti be PVM

Data

2022 04 25

Įvertinimas
1
Frame 29.jpg

Šiandien Vyriausybė pritarė Finansų ministerijos teiktam Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) įstatymo pakeitimo projektui. Šiomis pataisomis pagal naujausias PVM direktyvos pataisas Seimui teikiamas siūlymas, kad 0 proc. PVM tarifas būtų taikomas paramos organizacijų perkamoms prekėms ir susijusioms paslaugoms, skiriamoms Ukrainos karo ir nelaimių aukoms. Iki šiol paramos gavėjai už surinktas lėšas perkantys prekes ar paslaugas turi mokėti PVM.

„Didžiuojamės Lietuvos piliečių ir labdaros organizacijų aktyvumu, teikiant labdarą bei visokeriopą pagalbą nuo karo bėgantiems ukrainiečiams. Šiandien Vyriausybėje pritarta įstatymo pataisoms, kurios buvo parengtos perkeliant Europos Sąjungos PVM direktyvos naujus pakeitimus. PVM įstatymas leis tam tikrais atvejais taikyti PVM lengvatą prekėms ir paslaugoms, perkamoms pagalba nukentėjusiems užsiimančių organizacijų“, - sakė finansų viceministrė Rūta Bilkštytė.

Naujuoju projektu įtvirtinama, jog paramos gavėjai – paramos organizacijos – ar kiti nelaimių padarinius šalinantys asmenys už suaukotas pagalbai lėšas turės galimybę iš tiekėjų (bendrovių, kitų juridinių asmenų) pirkti maistą, drabužius, vaistus, patalynę ar kitas prekes su 0 proc. PVM tarifu, kai šios prekės bus skiriamos pagalbai nuo karo Ukrainoje nukentėjusiems asmenims ar kitoms nelaimių aukoms. Pažymėtina, jog šią PVM lengvatą būtų galima taikyti nelaimių aukoms skirtoms prekėms, kai bus priimtas Komisijos sprendimas, leidžiantis Lietuvai tokių prekių neapmokestinti importo PVM.

Be to, šių prekių įsigijimas iš kitų Europos Sąjungos valstybių narių bei su tokiomis prekėmis susijusios kitos paslaugos (pavyzdžiui, prekių transportavimas), neatlygintinai teikiamos nuo karo Ukrainoje nukentėjusiems asmenims ar nelaimių aukoms – taip pat bus neapmokestinamas PVM, kai šias paslaugas pirks paramos organizacijos ir nelaminių padarinius šalinantys asmenys.

Pasak viceministrės, paramos organizacijos galės už suaukotas lėšas nupirkti daugiau prekių ar paslaugų.

Pažymėtina, jog PVM lengvatų taikymas prekėms ir paslaugoms reglamentuojamas išskirtinėmis aplinkybėmis, todėl nėra statistinių ir kitų duomenų, kurie padėtų numatyti paramos poreikį bei galimus valstybės biudžeto netekimus.

Be to, siūloma, kad pakeitimai būtų taikomi nuo Europos Komisijos sprendime nurodytos datos.

Vyriausybė siūlo įstatymo pataisas svarstyti Seime ypatingos skubos tvarka.

Primename, jog šiuo neapibrėžtu karinio konflikto Ukrainoje metu, mokestinės lengvatos taikomos ir tada, kai verslas suteikia paramą Lietuvos paramos gavėjo statusą turintiems asmenims, kurie šią paramą panaudoja Ukrainos žmonėms remti.

Kalbant apie pridėtinės vertės mokestį (PVM), kai įmonės suteikia paramą savo prekiaujamomis prekėmis (maisto prekėmis, rūbais ir pan.) pelno nesiekiančioms organizacijoms, ir ši parama teikiama visoje šalyje įvedus nepaprastąją padėtį, PVM neturi būti skaičiuojamas ir šios įmonės  nepraranda teisės į tokių prekių PVM atskaitą.

Be to, esant nepaprastajai padėčiai apgyvendinimo ir kitos paslaugos, teikiamos ne pelno siekiančioms organizacijoms pagal sudarytą paramos teikimo sutartį, nelaikomos suvartojimu privatiems poreikiams tenkinti ir todėl savo esme nėra apmokestinamos PVM.